W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do aplikacji implantów zębów

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak wygląda współpraca z księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak przebiega leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym
30 grudnia, 2022

W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do aplikacji implantów zębów

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów to całkiem rozbudowany proces z tego względu potrzebne są określone przygotowania. Ze strony pacjenta stomatolog oczekuje niewiele. Bazowym oczekiwaniem wobec pacjenta jest opowiedzenie dentyście własnych oczekiwań oraz wskazanie historii chorób, jakie miałby stanowić przeciwwskazanie. Duża grupa pacjentów tutaj decyduje się na cyfrowe projektowanie uśmiechu, to znaczy elektroniczną technikę, jaka ukazuje pacjentowi wynik pełnego leczenia implantologicznego zanim się ono rozpocznie.

W ciągu przygotowania wykonane będą wszelkie badania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to podstawa, z tego powodu przed aplikacją implantów zębów potrzebne są badania krwi. Ważny jest tu okres krzepnięcia krwi, stężenie glukozy i elektrolitów oraz oznaczenie OB. Wszystko po to, aby implantolog mógł precyzyjnie sprawdzić, czy czas integracji po aplikacji implantu przebiegnie zgodnie z założeniami. Poza przeprowadzeniem badań morfologicznych potrzebne są również badania ogólnego zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Tą metodą będą usunięte choroby zębów oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed zabiegiem implantologicznym potrzebne będzie wyleczenie chorób zębów i dziąseł, aby środowisko w jamie ustnej , nie przeszkodziło w pomyślnym łączeniu się implantu i kości. Obok tego niezbędnym działaniem przygotowującym do wszczepienia implantów zębów będą badania RTG. Dentysta za pomocą zdjęć RTG i obrazów tomografii komputerowej, ocenia zdrowie kości, zatok szczękowych oraz układu nerwów.

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań oraz podstawowym przygotowaniu jamy ustnej, następnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Dzięki nim implantolog dopasowuje średnicę, długość implantu zęba oraz rodzaj protezy do odpowiednich zapotrzebowań jamy ustnej pacjenta. W ten sposób pacjent uzyska precyzyjnie dopasowaną dla niego odbudowę.

http://www.stomatologia-torun.pl/

W jakich sytuacjach używane są implanty zębów?

Takie same przygotowania do aplikacji implantów stomatologicznych wykonuje się nie patrząc na powody straty zębów. Konieczność zastosowania implantów może pojawić się na skutek konieczności wyrwania zęba; utraty zębów z powodu nieleczonych chorób dziąseł i przyzębia lub z uwagi na uraz; zachowania niewyrżniętych  zawiązek zębowych lub całkowitego bezzębia. Zazwyczaj do stomatologa trafiają pacjenci, którzy już stracili ząb oraz pragną go zastąpić.

Jest też tak, że leczenie stomatologiczne wykaże, że naprawianie zainfekowanego zęba jest niewykonalne lub nie ma sensu i najrozsądniejszym sposobem będzie jego ekstrakcja a następnie zastąpienie go trwałym implantem . Większość dentystów w każdym przypadku w pierwszej kolejności wybiera leczenie zębów. Precyzyjna diagnostyka jamy ustnej pozwala stomatologowi ustalić, czy w wybranym przypadku warto ratować ząb, czy rozsądniejszym rozwiązaniem będzie usunięcie zęba oraz jego odbudowa .

Dziś dzięki nowoczesnym rozwiązaniom , implantami da się odbudować jeden ząb lub większą liczbę zębów. Współczesne możliwości technologiczne można wykorzystać do obszerniejszego zastosowania implantów, niż zaledwie do odbudowy pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, aby jeden po drugim wszczepiać implanty zębowe, ale współcześnie mogą stać się podstawą dla protez całkowitych lub częściowych. Da się na nich opierać np. mosty protetyczne oraz zwykłe protezy odtwarzające szersze luki. Żeby osadzić odbudowę na stałe wystarczą tylko cztery lub sześć implantów dentystycznych.

Jak postępować po wszczepieniu implantu zęba

Po wszczepieniu implantów implantolog ma dla pacjenta szereg zaleceń, których musi się trzymać. Tuż po wszczepieniu implantów należy przygryzać gazik na co najmniej 30 minut od zabiegu. Przez parę godzin nie można spożywać jedzenia, a najbliższe posiłki muszą być półpłynne lub całkiem płynne oraz lekkie. Powinno się także unikać gorących potraw, aby nie ogrzewać miejsca zabiegu, co mogłoby nasilić odczuwany ból. Dentyści w tego typu sytuacjach zazwyczaj zalecają stosowanie zimnych okładów, a nawet ssania kostek lodu oraz picia lodowatych napojów.

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą wystąpić takie objawy jak ból i opuchlizna. Należy bezwzględnie przestrzegać wyznaczonych przez stomatologa dawek tabletek przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie umniejszy dolegliwości, ale może być niebezpieczne. Implanty potrzebują precyzyjnej higieny zębów. Do tego przydatne są antybakteryjne, łagodzące płukanki. Podobnie w przypadku szorowania zębów powinno się kupować szczoteczkę miękką oraz ostrożnie oczyszczać jamę ustną, aby nie podrażniać obszaru zabiegowego oraz nie zepsuć szwów.

W pierwszych dniach konieczne jest odłożenie używek na przykład papierosów. W ciągu około 3 tygodni należy unikać solarium, sauny, pływania oraz pozostałych rodzajów wysiłku. Dentyści za każdym razem powtarzają pacjentom, aby nie podrażniali palcami ani językiem miejsca wszczepu, aby nie dopuścić do ewentualnych powikłań. Największym wymogiem jest przestrzeganie wszelkich wskazanych wizyt kontrolnych u stomatologa, nawet wtedy gdy pacjent nie dostrzega martwiących objawów. Poprzez wizyty, stomatolog kontroluje przebieg procesu integracji oraz może stwierdzić, czy łączenie kości z implantem przebiega pomyślnie. Po zakończeniu leczenia niezbędne są jedynie okresowe wizyty kontrolne 1-2 razy na rok.

Komentarze są wyłączone.