Implanty Bydgoszcz

Google Business czyli firma w mapach Google
2 lutego, 2021
Ocieplanie pianką PUR Toruń
2 lutego, 2021

Implant dentystyczny – w jakich sytuacjach warto?

Implanty zębów zastępują przerwy po utracie zębów i są jednym z najczęstszych i niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przeprowadzonym leczeniu podstawa implantu zrasta się z kością, a ustawiona na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.

Ze względu na zastosowanie implantów da się wypełniać nie tylko pojedyncze braki, a nawet cały komplet zębów. Implanty stomatologiczne są również porządnym oparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębowych jest ich trwałość. Zdaniem dentystów poprawnie umieszczony implant może wystarczyć całe życie. Zgrane z tkanką kostną, pomimo upływu czasu nie tracą na swojej trwałości, nie psują się i nie powodują kłopotów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty zębowe nie przemieszczają się i nie dopuszczają do tego, by np. umieszczona na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant stomatologiczny?

Głównie implantów dentystycznych nie wstawia się kobietom w ciąży ani u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też trwający nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na ciągle trwający proces rozwoju kości szczęki.

Część przeciwwskazań nie wyklucza całkowicie możliwości wszczepienia implantów zębów, jednak powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują też osoby, które od lat są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty zębowe oferują sporo możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent wymaga wymiany kilku zębów, a nawet całego łuku.

Dentysta protetyk posiada kilka rozwiązań, jednak obecnie często wybieranymi sposobami są aplikacja implantów lub wykorzystanie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć te sposoby doskonale radzą sobie z bezzębiem, posiadają zarówno zalety i wady. Bywa tak, że korzystanie z protezy może być niedostępne przez na przykład niewłaściwe cechy budowy szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na kilka lat trzeba je wymienić, dlatego że z czasem przestają być dopasowane, jak na początku.

Zastosowanie implantów zębów z kolei zabiera znaczną ilość czasu z uwagi na na konieczność włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może przetrwać do końca życia. Implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Bazowym celem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak większość zabiegów przynosi oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze parę lat temu musiały być zazwyczaj wyrywane.

Natomiast implanty stomatologiczne zastępują naturalne zęby, a obok tego nie psują się, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty stomatologiczne są w świetnym stanie dożywotnio. Ze względu na to nie ma potrzeby martwić się bólem i dolegliwościami, a ekastrakcja mocno zepsutego zęba i wymiana go na implant , jest często rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Jak zachowywać się po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego?

Generalnie najlepiej nie przygotowywać gorących potraw i przejść na półpłynną dietę. Nie wolno korzystać ze strefy jamy ustnej. Nie pozwala się też sprawdzanie językiem i palcami operowanego miejsca, aby nie doprowadzić do podrażnień lub zakażenia. Należy rzucić papierosy i alkohol, ponieważ rozregulowują proces leczenia się dziąseł. Co więcej na czas  mniej więcej miesiąca nie należy podejmować fizycznego wysiłku.

Niezwykle ważne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń dentysty. Koniecznie jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, gdy tylko wystąpią alarmujące objawy.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi stomatologa. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez decyzji stomatologa może być zagrożeniem dla zdrowia. Dobrze też płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Wykazują one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób troszczyć się o implant zęba?

O implanty stomatologiczne najlepiej troszczyć się dokładnie tak jak o prawdziwe zęby. Fundamentem jest regularne czyszczenie dwa razy na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie niszczą się od próchnicy ani korozji, najlepiej o nie dbać z dużą uwagą. Bez szczotkowania zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia będą zbierać się w okolicy dziąseł. To jest początkiem postępującego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji zwykle uwidacznia się  tytanowa śruba implantu zębowego, w ten sposób tracąc swoje piękno. Co więcej warto przynajmniej 2 razy na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na kontrolę.

Dentysta Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.