Działanie i zalety pomp ciepła

Najem lub sprzedaż nieruchomości przez biuro nieruchomości
15 lutego, 2021
Którego wybrać DJ-a na wesele aby było niezapomniane?
16 września, 2021

Działanie i zalety pomp ciepła

Pompy ciepła przekazują energię do budynków, czerpaną z zewnątrz: z wody, z powietrza albo z ziemi. Taka pompa co do zasady zbudowany jest z 2 modułów: zewnętrznego, który uzyskuje energię z otoczenia oraz wewnętrznego przenoszącego ciepło. Takie urządzenie to efektywna technologia ogrzewania domu w okresie zimowym oraz schładzania go latem, która przy zastosowaniu w miarę niewielkich kosztów, dostarcza ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła można zainstalować zarówno w mieszkaniu, domu albo innych budynkach użytkowych, a poprzez pobór ciepła z odnawialnych źródeł oraz braku wydzielania zanieczyszczeń jest to technika proekologiczna. Istotną wartością dla pompy ciepła Toruń jest także brak wymogu budowy komina.

Oprócz tego pompy ciepła cechują się dość cichym trybem pracy oraz wieloletnią wytrzymałością. Pompa ciepła, która jest systematycznie konserwowana, przy czym warto mieć na uwadze, że ceny napraw są stosunkowo niskie, przeważnie działa przez lata bez wymogu wymiany. Można taką pompę ciepła zainstalować wspólnie z instalacją centralnego ogrzewana oraz do ogrzewania wody poprzez instalację c.w.u.. Pompa ciepła, to dobrze zaprojektowana metoda grzewcza, kontrolowana jest przez systemy sterownicze przystosowane do łatwej obsługi dla wszystkich. Co więcej można ją zastosować w większości budynków.

Sposób działania pompy ciepła

W ofercie pomp ciepła znajdziemy ich parę typów ze względu na pochodzenie energii. Sama w sobie pompa ciepła nie tworzy energii, to typ transformatora, który najpierw czerpie energię i następnie przetwarza ją dla ocieplenia domu. Nie ma znaczenia, czy źródłem jest powietrze, woda lub ziemia, pompa ciepła Toruń stworzona jest z 2 części. Część zewnętrzna, znana jako dolne źródło, ma na celu czerpać jak najwięcej energii ze źródła. Ta część jest podstawą pompy ciepła i dlatego ten element powinno się przystosować do używanego źródła. Część zewnętrzna przesyła zgromadzoną energię do modułu wewnętrznego działającego już w środku domu. W tym momencie zgromadzone ciepło jest przenoszone do instalacji centralnego ogrzewania. Transfer ciepła wraz z redukcją ciśnienia oraz dopasowaniem ciepła skutkuje przesłaniem ciepła do całego wnętrza budynku. Za pomocą pompy ciepła można ocieplać wszystkie pomieszczenia, a ponadto zasilić instalację c.w.u.. Tą metodą użytkownicy zyskują także możliwość montażu ogrzewania podłogowego lub/i ściennego. Z kolei pracę pompy ciepła reguluje łatwy w obsłudze system sterowania.

Jaki wybrać typ pomp ciepła

Pompy ciepła gruntowe

Pompa ciepła gruntowa to przyjazne środowisku rozwiązanie, który można używać przez pełen rok. To dlatego, że taka pompa ciepła wyciąga energię słoneczną zatrzymaną w gruncie, a temperatura ziemi ma zazwyczaj stałą wartość. Stale magazynowana energia przesyłana jest do systemu grzewczego w części wewnętrznej. Ogromną zaletą tego rodzaju pompy ciepła jest proekologiczność, dlatego że nie emituje ona zanieczyszczeń. Gruntowna pompa ciepła to projekt wymagający działki wokół budowli, aby cała instalacja była wydajna. Efekt instalacji pompy ciepła da sporo zysku, na jakie opłaca się zdecydować.

Pompy ciepła powietrzne

Istotną zaletą pomp ciepła jest ich duża proekologiczność. Powietrze jako odnawialne źródło zapewnia ogromną wydajność pompy ciepła, a przy tym nie niszczy środowiska. W tym przypadku moduł zewnętrzny przemienia energię powietrzną na ciepło i przesyła ją do instalacji c.o.. Pompa ciepła powietrzna może być wykorzystana w obiektach mieszkalnych oraz usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła wyróżnia się bezgłośną pracą, niezależną od pogody. Wspomagającego źródła energii należy szukać dopiero w sytuacji, kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Wodną pompę ciepła można zainstalować tylko w sytuacji, gdy w okolicy wybranego budynku znajduje się źródło wody. Inaczej wymagane będzie budowanie studni. Trzeba wziąć też po uwagę, że jeśli korzystamy z zbiornika naturalnego, wymagana będzie filtracja wody. Trzeba rozpatrzyć instalację pompy ciepła wodnej, dlatego że zapewnia ona stałe dogrzanie w sezonie zimowym oraz chłodzenie w okresie letnim. Pompa ciepła zasysa wodę oraz przesyła ją do modułu wewnętrznego, a następnie na bazie przemiany energii dostarcza ciepłą wodę, po czym odnosi zimną wodę. Wielką zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że działa, kiedy jest duże zapotrzebowanie na ciepło.

Z jakiego powodu warto mieć pompę ciepła?

Kluczową zaletą instalacji pompy ciepła, wynikającą z czerpania energii ze źródeł odnawialnych jest ekologiczność i energooszczędność. W porównaniu do innych źródeł energii, używanie pompy ciepła nie emituje niebezpiecznych odpadów i substancji. Dlatego jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Za sprawą tego, że instalacja pompy ciepła jest mocno ekologiczna, oferowane są dofinansowania na inwestycje ekologiczne. Co więcej warto zaznaczyć, że stosunkowo niskie koszty użytkowania dość szybko zwracają koszty wydane przy podjęciu inwestycji, a wydajność oraz żywotność odpowiednio zainstalowanej oraz regularnie przeglądanej pod względem usterek pompy ciepła dochodzi do 50 lat stałego zużycia.

Aplikacja pompy ciepła wybranego rodzaju odrzuca także przymus powstania komina oraz zaplecza, gdzie przechowywany byłby opał oraz zakupu samego opału. Koszty są zatem zdecydowanie niższe w porównaniu do innych źródeł cieplnych. Co więcej pompy ciepła są właściwie bezobsługowe. Dzięki prawie całkowitemu zautomatyzowaniu wymaga tylko niewielkiego pilnowania cech mechanizmu. Użytkownicy marnują czasu na dokładanie opału .

Warto zakupić pompę ciepła również z uwagi na zastosowanie. Pompy ciepła zapewniają wiele możliwości rozpoczynając od układu grzewczego, który zapewnia ciepło dla pokoi oraz użytkowej wody. Pompa może współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, więc zapewnia najkorzystniejsze efekty. W ciepłe miesiące może również wspomóc chłodzenie pokoi, dlatego też korzystanie z pompy ciepła jest funkcjonalne oraz wygodne.

Komentarze są wyłączone.