Rodzaje kartoniarek kontynuacyjne i start stopowe maszyny pakujące w przemyśle

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Stomatologia – mosty protetyczne
25 lipca, 2022
Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termiczny kubek komu przyda się najbardziej
17 października, 2022

Rodzaje kartoniarek kontynuacyjne i start stopowe maszyny pakujące w przemyśle

kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Proces produkcji jest złożony. Jednym z etapów zakańczających jest czynność zapakowanie produktu. W dzisiejszych czasach w większości fabryk jest to wykonywane przez specjalne maszyny pakujące. Dzięki temu wiele czynności przebiega samoistnie, szybko i sprawnie.

Co to są maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (nazywane również pakowaczkami) są urządzeniami, które ułatwiają i zwiększają wydajność ogółem procesu produkcji. To maszyny stosowane do zapakowania różnego typu obiektów w różnej postaci. Wyróżnić można pakowaczki do zapakowania płynnych substancji, sypkich, w kawałkach oraz w wielu innych postaciach. Wszystko zależy od tego, co jest wytwarzane i jak się chce to zapakować. Pakowaczki wykorzystywane są do zapakowania pojedynczych sztuk artykułów, jak i do zapakowania większej partii w zbiorcze opakowania. Jedną z najbardziej znanych maszyn do pakowania jest kartoniarka – maszyna, której obowiązkiem jest zapakowanie artykułów w kartony.

Stosowane są w wielu różnych dziedzinach: przemyśle spożywczym, kosmetycznej czy przemyśle chemicznym. Tego typu urządzenia mogą pracować automatycznie, a także w połączeniu z innymi pakowaczkami na linii produkcyjnej. Gdy przedmiot zostanie umieszczony w pudełku, kartoniarka może go prawidłowo zamknąć i zabezpieczyć, a potem wyróżnić.

Na jakiej zasadzie funkcjonują kartoniarki?

Praca kartoniarki opiera się głównie na samodzielnym formowaniu z płaskiego, sklejonego wcześniej kartonu pudełek – kartoników, a potem umieszczeniu w nich gotowych artykułów albo dodatkowych materiałów oraz zamykając całość przy pomocy kleju albo zatrzasku. Umieszczanie artykułu do kartonika odbywać się może ręcznie przez pracownika bądź automatycznie przy pomocy podajnika. Wszystkie działania mają miejsce samodzielnie, co wpływa na wydajność pracy produkcyjnej i oszczędność energii.

Jakie rodzaje kartoniarek wyróżniamy?

W dzisiejszych czasach wiele firm na rynku oferuje zróżnicowane modele tych urządzeń, które przystosowane są do zróżnicowanych potrzeb oraz specyfiki określonej dziedziny. Szeroki asortyment kartoniarek daje możliwość spełnienia oczekiwań klienta w zakresie minimalnych i maksymalnych rozmiarów oraz wydajności.

Różne modele oferowane na rynku zaprojektowane zostały tak, żeby mogły sprostać kolejnym etapom powiązanym z pakowaniem artykułu.

Na rynku znaleźć możemy modele – małe kartoniarki do zapakowania pojedynczych elementów do opakowań jak i całkowicie zintegrowane linie produkcyjne z rozbudowanym systemem kartonowania elementów w pudełku zbiorczym.

Kartoniarka może kooperować z innymi urządzeniami jak automaty pionowe czy transportery.

Kartoniarkę da się połączyć z pakowaczkami przeznaczonymi do zawijania w folię lub dołączyć opcję zautomatyzowanego drukowania kodów oraz dat. Wszystkie procesy mają miejsce wtedy samodzielnie.

Występują dwa rodzaje kartoniarek:

  • start-stopowe – wyróżniające się zatrzymywanym cyklem pracy pomiędzy konkretnymi fazami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – wyróżniające się ciągłym cyklem pracy bez chwili przestoju pomiędzy dalszymi fazami.

Warto napomknąć dlaczego tak właściwie opakowania zrobione z kartonu są przydatne. Wszelkiego typu opakowania kartonowe posiadają wiele zalet, do których na pewno przypisać można ich dobry wpływ na środowisko, dlatego że materiał ten jest poddawany recyklingowi, a do tworzenia wydruków na kartonach wykorzystuje się farby wodne. Drugą korzyścią jest ich odporność na zniszczenia a także szeroki obszar zastosowań, dzięki czemu stosować je można do transportu lub przechowywania lżejszych jak i również ciężkich przedmiotów oraz w odpowiedniej aranżacji jako opakowanie na prezent.

Opakowania wykonane z kartonu czy tektury niejednokrotnie służyć mogą do wysłania różnych towarów przy pomocy poczty albo firmy kurierskiej, a także są pomocne przy okazji zmiany miejsca zamieszkania. Oprócz tego można w nich przechowywać również wiele rzeczy, dlatego też zaleca się zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

Opakowania wykonane z kartonu czy tektury niejednokrotnie służyć mogą do wysłania różnych towarów przy pomocy poczty albo firmy kurierskiej, a także są pomocne przy okazji zmiany miejsca zamieszkania. Oprócz tego można w nich przechowywać również wiele rzeczy, dlatego też zaleca się zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

Praca kartoniarek umożliwia uzyskanie 2 rodzajów opakowań:

– Kartony klapowe – posiadają klapy u dołu jak i na górze, które służą do ich zamknięcia najczęściej przy pomocy taśmy klejącej. Takie kartony są dostępne do złożenia samodzielnie, bo bardzo często złożone są na płasko, przez co nie zajmują zbyt wiele przestrzeni i można korzystać z nich niejednokrotnie. Przy produkcji kartonów klapowych używa się tektury mające 3,5 bądź 7 warstw, dlatego znajdą one zastosowanie w transporcie lżejszych bądź cięższych obiektów.

– Pudełka fasonowe – ten rodzaj opakowania może mieć jakąkolwiek wielkość jak i kształt. Warto również dodać, iż do zamknięcia takiego typu pudełka nie trzeba wykorzystywać taśmy klejącej, gdyż posiada specjalne miejsca do jego zamknięcia, a jednym z takich wyrobów jest na przykład kartonik do pizzy.

Komentarze są wyłączone.