Systemy automatycznego nawadniania roślin w ogrodzie

Korony cyrkonowe na implantach Toruń
Implant zęba
28 października, 2019
Najnowsze metody izolacji termicznych
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów

Jeśli zależy nam na tym, by ogród pięknie się prezentował, najistotniejszym elementem, jaki utrzyma go w pięknym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, ale zwykłe sposoby nawadniania nie dość, że pochłaniają dużo czasu i wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu wśród innych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” za nas o potrzebie podlania roślin, ale też mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne korzystanie ze zwykłej konewki zajmuje zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To znacznie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na regulację ciśnienia wody, a także zatrzymanie strumienia bez potrzeby odcinania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż i które też usprawniają nawodnienie ogrodu i znacznie zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeśli jednak zależy nam na większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia określanie momentu podlewania. Wadą tego sposobu są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja obszernego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w średnich i całkiem małych. System nawadniania wymaga przygotowania w postaci planu i instalacji pełnego systemu. Zazwyczaj system zakopywany jest pod ziemią. Wymagane jest podłączenie programatora, rur przenoszących wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, jakie niezbędnych do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi zostać zainstalowany przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród zraszaczy ogrodowych znajdziemy kilka odrębnych typów, jakie można użyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one bardzo dobrze jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle popularne dlatego że ich bazową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w nadające rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich kluczową zaletą jest to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, ze względu na to, że mogą zostać wyregulowane w zakresie 360o. Wspaniale zdadzą egzamin w nawodnieniu trawy i posiadają wiele funkcji i są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Dalekosiężność wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie zaledwie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą tworzeniu maleńkiej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze dla roślin, jakie nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zazwyczaj używane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do nawadniania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, przez co nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto to system ekonomiczny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z kabli ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość prostej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.