Radiologia w gabinecie stomatologicznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu i biura – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Rentgen zębów u dentysty

RTG w gabinecie stomatologicznym służy właściwej diagnozie problemu. Dentyści przeprowadzają badania radiologiczne, żeby mogli zdobyć konieczne dane dotyczące położenia oraz kondycji zębów w szczęce. Przeważnie dzięki temu następuje zauważenie problemów, które nie są widoczne, w trakcie podstawowego badania kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to nic innego jak RTG zębów. Przeważnie takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe obejmuje obraz 2-3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo ukazuje poszczególne zęby, a to umożliwia stomatologowi diagnozę. Natomiast RTG zębów zewnątrzustne uwidacznia komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne ukazuje rozmieszczenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, co przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań radiologicznych w dentystyce

RTG zębów u stomatologa wykonuje się dla wielu dziedzin dentystyce. Przeważnie, fachowego wykorzystania rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Radiologia zębów sprawdza się diagnostyce chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się także jako stały element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają uprzedniego odczytania umiejscowienia zębów. Za pomocą tego stomatolog ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak rozległą przerwę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, trzeba wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, stomatolog także wysyła go na przeprowadzenie radiologicznych badań. RTG zębów unaocznia  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a ponadto jest koniecznym elementem diagnostyki nowotworów.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po ukończeniu leczenia, żeby sprawdzić jego rezultat.

Jak wygląda RTG zębów u stomatologa?

Obecnie przeważnie w gabinetach dentystycznych przeprowadza się zdjęcia RTG na miejscu na jednym spotkaniu podczas wizyty. To duże ułatwienie dla pacjentów, bo nie mają potrzeby zapisania się na następną wizytę, czy specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie boli oraz nie wymusza od pacjenta szczególnych przygotowań. To nie problem, by tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, napić się oraz zarzyć swoje leki.

Obowiązującym wymaganiem przed badaniem RTG zębów jest pozbycie się wszystkich metalowych przedmiotów ze strefy szyi i twarzy. Dlatego na RTG u dentysty wygodniej przyjść bez biżuterii i spinek, a minutkę przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u stomatologa zajmuje raptem kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologii, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto zauważyć, że stomatolog, który wykonuje RTG omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o poszczególnych etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia RTG budzą obawy, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, jednak nie trzeba się martwić, bo podczas wykonywania zdjęcia RTG zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ma na sobie fartuch ochronny. Nie powinno się jednak wykonywać RTG bardzo często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, z tego względu trzeba pamiętać, kiedy robiło się je ostatnim razem. Zdjęć rentgenowskich muszą omijać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej u stomatologa.

Ze względu na to, że RTG zębów da się wykonać w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, dobrze zauważyć zalety tego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika zdjęcia miała klisza, która zwykle wymagała sporo miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, bo pliki można zostawić w pamięci komputera. To użyteczna zaleta, ponieważ pozwala ona na przekazywanie zdjęcia radiologicznego w wybrane miejsce, bez przymusu noszenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może je zobaczyć oraz dowolnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest zdecydowanie wytrzymalsze, bo trudno je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest dokładne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.