Szkielety konstrukcyjne dachu – trwałe budownictwo

Prawnik Toruń – prawo karne
8 lutego, 2021
Depilacja laserem medycznym
8 lutego, 2021

 

Trwałe budownictwo wymaga formy, jaka przetrwa wiele lat podobnie w przyjaznych oraz ciężkich warunkach pogodowych. Wśród ważnych składowych części konstrukcji jest dach. Oprócz ładnego wyglądu, właściwie przygotowany dach, stworzony z dobrych surowców, będzie wpływał na wytrzymałość całej budowli. Ze względu na to pokrycie dachowe musi uzyskać wytrzymałe oraz solidne oparcie, jakie udźwignie jego wagę. Obok tego świetnie zbudowany dach będzie spełniał potrzeby ciepłochronne, z uwagi na to w chwili tworzenia warto poświęcić uwagę zarówno materiałowi, z jakiego dach zostanie przygotowany i metodzie jego konstrukcji. Do wznoszenia domów jednorodzinnych, szczególnie tych, jakie mają spadziste dachy, przeważnie używane są drewniane elementy.

Drewno konstrukcyjne – najlepszy surowiec do wykonania dachu

Z uwagi na to dach musi być solidny oraz spoczywać na mocnych podstawach, trzeba użyć do tego solidne materiały. Najczęściej używanym surowcem do przygotowania szkieletu dachu jest konstrukcyjne drewno. Wybierając idealne drewno konstrukcyjne powinno się pamiętać potrzebne właściwości, świadczące o jego wysokiej jakości. Przede wszystkim należy wyszukać oferowaną solidność sprężystość, twardość, wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Oprócz tego istotna jest wilgoć i obecność dostrzegalnych wad, np. sęków. Szczególnie popularne drewno konstrukcyjne pozyskiwane jest np.  z drzew takich jak modrzew, sosna, jodła czy świerk. O ile wysoka ilość żywic (np. w przypadku modrzewia) przekłada się na wyższą odporność na wilgoć i wodę, tak potrzebnym składnikiem przygotowania wszystkich rodzajów drewna konstrukcyjnego jest jego impregnacja.

Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego zapewnia mu dłuższą żywotność, chroni przed oddziaływaniem wody, skrajnych temperatur, a także niszczeniem przez grzyby i owady. Choć da się impregnować z wierzchu przez natrysk lub malowanie, tak najbardziej sprawdzoną formą impregnacji drewna konstrukcyjnego jest zamaczanie go, aby impregnat przeniknął głęboko pod wierzchnie warstwy. Nabywając drewno konstrukcyjne pod budowę konstrukcji dachu należy wyszukać, czy jest ono lite czy też klejone. Sposób wytwarzania klejonego drewna wpływa na to, że staje się ono solidniejsze od litego. Obok tego bazując na tej technice pojawia się możliwość przygotowania większych odcinków drewna, przez co bez problemu da się dopasować je do potrzeb konstrukcji.

Więźba dachowa – rodzaje i zastosowanie

Przygotowanie szkieletu konstrukcyjnego pod dach da się wykonać na parę sposobów. Wśród z reguły używanych jest więźba dachowa. Sporządza się ją z reguły z drewna oraz jest to nośna konstrukcja, której podstawowym zadaniem jest podparcie pokrycia dachowego. Są trzy najczęściej stosowane typy więźby dachowej: więźba krokwiowa, krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa. Do ustalenia typu więźby dachowej powinno się ocenić szerokość poszczególnych elementów pomiędzy ścianami, a także przewidziany kąt nachylenia. Krokwiowa więźba dachowa przeważnie używana jest do budowy dachów o szerokości sięgającej góra siedem metrów oraz nachyleniu w granicach 30-50 stopni. W tym przypadku złączona para krokwi w kaletnicy robi za element nośny.

Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa wykorzystywana jest do projektów dachów o szerokości 7-11 metrów i nachyleniu około od 35 do 60 stopni. W porównaniu do więźby krokwiowej, tu krokwie podtrzymywane są przez jętkowe wiązary, ze względu na to dachowa konstrukcja jest o wiele wytrzymalsza. Natomiast płatwiowo-kleszczowa więźba dachowa cechuje się możliwością użycia nawet wówczas, kiedy szerokość między ścianami przekracza 11 metrów. Przy tak wielkiej szerokości konieczne są dodatkowe płatwie i wspierające je słupki i podwójne belki wiążące. Dzięki większej liczbie elementów konstrukcja więźby dachowej jest wytrzymała oraz odporna na uszkodzenia, a oprócz tego nie odbiera cech drewna konstrukcyjnego.

Dach prefabrykowany – alternatywa dla więźby dachowej

Dach prefabrykowany, to jest dachowe wiązary prefabrykowane to nowy sposób konstruowania konstrukcji dachu. Metoda prefabrykowana wyróżnia się tym, że części składowe konstrukcji dachu powstają w fabryce, zamiast bezpośrednio na samej budowie. Wiele firm proponuje usługę projektowania i wykonania prefabrykowanego dachu. ten typ konstrukcji dachowej pomniejsza czas trwania budowy, z powodu czego robi się bardziej znany. Prefabrykowany dach buduje się z wiązarów, jakie tworzone są by były spasowane z projektem domu. Wiązary łączone są przez płatwie lub wiatrownice, natomiast pełna konstrukcja tworzona jest maszynowo. Dzięki temu każdy z elementów prefabrykowanego dachu  jest taki sam oraz dobrze złączony. Dużą zaletą tej metody jest także to, że montaż jest łatwiejszy oraz krótszy niż w przypadku więźby dachowej.

Wybierając pomiędzy dachem prefabrykowanym, a więźbą dachową, tworzoną bezpośrednio na budowie, należy zwrócić uwagę na przede wszystkim trwałość, zastosowanie i koszty obu tych sposobów. Trzeba pamiętać, że nie przy wszystkich projektach domu dobre okaże się wykorzystanie dachu prefabrykowanego, dlatego że nie każdą konstrukcję da się stworzyć z samych wiązarów.

Komentarze są wyłączone.