Natryskowe ocieplanie pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na podjeździe
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja Toruń
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest używane, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry termicznej izolacji. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych tworzyw wykorzystywanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną zaletą, dzięki której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest praktyka aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że ściśle przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba przycinać oraz układać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową oraz parametrami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się też do ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się także rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Najlepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń były pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  W ten sposób osiągamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić to odpowiednio potrzebne są odpowiednie warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje odrębność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka ma małą masę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie hydrofobowa. Z uwagi na to tak często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, więc nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie UV, więc konieczna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, czyli jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz formowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa oraz szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest mocno przyczepna, dlatego utrzymuje się na różnych materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności ani swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie odkształca. Bardzo ważne jest też to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych ani pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć słabą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, choć jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo nałożenie za cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie stropu pianką

 

Komentarze są wyłączone.